דברים שלמדתי לעשות רק בילד שלישי ורביעי

KIIADA10_c

כל ילד שנולד למשפחה, מביא עמו הרבה רגעים יפים, אך גם הרבה עבודה: כביסות, נקיונות, בקבוקים, טיטולים, ובהמשך גם הרבה ארועים ושיעורי בית. אז נכון שעם כל ילד ההתנהלות בבית משתנה, אך הורים עם ילד שלישי ורביעי מתחילים להתמודד עם עומס אמיתי של כל מה שציינתי ליעל. הורים לשלושה – ארבעה ילדים, צריכים להיות קצת יותר מנהלים, ולתכנן את הסידורים בבית טוב יותר, אחרת – הכל מתחיל לקרוס עליהם ויותר חמור מזה – הילד שנולד לא מביא עמו אושר.

 1.  כביסה
  • אני לא מכבסת כל יום – בשום פנים ואופן "לא".אני לא רוצה להרגיש, כמו הרבה מאנשים שאני מכירה, שכל חיי עוברים בחדר כביסה. לימדתי את הבנות, ועדיין מלמדת, לא לשים בכביסה דברים שלא מלוכלכים: להריח, לבדוק. זה תהליך שדורש זמן, אבל שווה לטווח הארוך.
  • הילדים למדו שלא עושים כביסות כל יום, ומסתדרים בלעדיה מצויין. אם למישהו היה חסר תחתונים, חולצות ביה"ס – קניתי.
  • בגלל שלא עושים כביסות כל יום, אני תמיד לוקחת בגדי יד שניה שמעבירים לי החברים.
  • יתרון נוסף בלכבס בפעם – פעמיים בשבוע הוא בכך שמצטברים בגדים בכל מיני צבעים ואז אפשר למיין לצבעים ביתר קלות.
  • אני עושה 6 כביסות רצוף באופן הבא: אני מכבסת בתוכנית 15 דק' (מכונת bosch) ומעבירה למייבש את הכביסה הראשונה. לא מייבשת, ומחכה לכביסה השניה. מייבשת שתי כביסות ביחד. כך 3 פעמים (כל פעם שתי כביסות).
  • מייבש זה מצרך חיוני, החל מילד שלישי ורביעי. עד אז הסתדרתי מצוין בלעדיו. אני גם אוהבת סביבה ולא מבזבזת חשמל, וגם חושבת שהשמש מייבשת מהר, וגם שהכל קלי קלות, אבל….לא עם ילד שלישי ורביעי.
  • קיפול כביסה – מכיוון שעם הילד השלישי והרביעי מתחילות להצטבר כבר כביסות שלא מספיקים לקפל אותן, החלטתי שצריך לוותר קצת על סדר בכדי לשים קץ לערמות של כביסות הזרוקות ללא טיפול. החלטתי שהכביסה של הילדים תיכנס לארון מיושרת, אך לא מקופלת. תתפלאו לדעת כמה זמן זה חסך לי בסידור הכביסה! לפעמים גם גרביים, של כולם, נכנסים בלי לפגוש את הזוג שלהם לארון – הכל למען מטרה נעלה יותר "לא לערימת כביסה בחוץ".
  • חשוב לי שהילדות יהיו שותפות לעבודות הבית. תמיד, גם כשעבדתי והייתה לי מנקה, לימדתי אותן לקפל ולסדר כביסה. זהו תהליך ארוך, שמצריך כוחות מאמא ואבא, אבל כיום אני כבר נהנת מהתוצאות. הבנות נכנסות לחדר עם ערימת הכביסה ויוצאות כשרוב הכביסה מסודרת. אני אקדיש לזה סעיף בפני עצמו.
 2. קיפול כביסה – לשתף ילדים בעבודות הבית זו עבודה בפני עצמה, ומי שלא מבין את זה, לא יצליח לעולם. למה יש בתים שאמא (בד"כ זאת אמא ולא אבא (: ..) שם קורסת, אך בשום פנים ואופן לא מוכנה לחשוב אפילו לשתף את הילדים בעבודות הבית? כי זה קשה! ודורש מאמץ! אז להלן דברים שעברתי עד שהכביסה התחילה להיות "מקופלת" לבד:
  • כשהבנות התחילו לסדר בגדים, דרשתי מהן רק מיון בגדים לפי "נושאים" – אמא, אבא, ילד א, ב, ג, ד, .. בלי לקפל אותם בארון. אומנם זה עזר לי מאוד, אך הבנתי שאם לא אלמד אותן לשים בארון, זה לא יקרה לעולמים. לאחר כמה מפגשים כאלו, דרשתי גם קיפול וסידור בארון. (וכן ראיתי פנים לא מרוצות ועמדתי בזה בגבורה)
  • 3 בנות בגילאים שונים נכנסו לחדר והתחילו לקפל כביסה – אחת עשתה יותר ואחת פחות. הבנות רבו בינהן – מי עשתה יותר ומי פחות. הפתרון שמצאתי לכך: " מיון בגדים מראש לשלוש קבוצות שונות". חלק מהבעיות נפתרו, אך עדיין היו מדי פעם צעקות בחדר.
  • השלב הבא היה "הפרדת כוחות" – מי אמר שכולן צריכות לקפל ביחד? הפרדתי את הבנות באופן שבו הן רצו – הגדולה (בת 12) מסדרת לבד, אחריה נכנסות שתי קטנות (בת 5 ו7) ומסדרות את החבילות שלהן.
  • הבנות קיבלו ממני הסבר על סידור הכביסה בארון – איפה חולצות, שמלות ומכנסיים אצל כל אחת מהן.
  • אנחנו עדיין בשלב של שיפור "נגיעות אחרונות" :). תמיד נשארת כביסה ש"שכחו" או "לא יודעים מה לעשות איתה".
  • לפעמים גם אני מסדרת כביסה, ללא עזרה של הילדים.
 3. אחסון ערימת כביסה – אני לא אוהבת כשכביסה לא מסודרת, זרוקה אי שם, על המיטה. שימוש במיטת תינוק/לול לאחסון הכביסה, עושה קצת סדר בבלגאן הזה.
 4. כלים – עם 4 ילדים, לא תמיד הספקתי להכניס ולהוציא כלים מהמדיח. למדתי לשחרר ולרכז את הכלים המלוכלכים בכיור, עד שיטופלו וכך לשמור על מראה נקי במטבח.
 5. סידור הבית כל יום – פעם לא הלכתי לישון עד שהבית היה מסודר. היום אני כבר מוותרת על הסדר הזה. שחררתי, כי יש יותר מדי מטלות אחרות, חשובות יותר. לדעת לשחרר ולהשתנות, מאוד חשוב כשאת אמא. זה נוגע לגישה למטלות הבית, לגישה לילדים ואם לקחת את זה עוד יותר רחוק – זה נוגע גם לגישה לכל תחומי החיים.
 6. קבוצות חברתיות – יצאתי מקבוצות ווטסאפ וקבוצות פייסבוק שמעמיסות עלי מידע מיותר. הזמן שמבלים בקריאה ותגובה, הוא זמן יקר, שיכול להיות מוקדש, לדוגמא: ל – 10 דק' ריצה או 10 דק' ישיבה עם הילד על שיעורים ועוד הרבה דברים שאני יכולה לעשות ב-10 דק' החיוניות האלו. (ובואו נודה – עם 4 ילדים, זה כבר לא 10 דק', זה הרבה יותר).
 7. עבודה – החלטתי שאם אעבוד אי פעם (כיום אני לא עובדת), אעבוד רק בעבודה רגועה, כי אי אפשר לשלב גידול ילדים ועבודה לחוצה ותובענית. אפשר…אבל אם עושים outsourcing לכל עבודות הבית, כולל ניקוי חלונות, שיעורים עם ילדים, ועוד.
 8. תזכורות – מכיוון שעם כל ילד מגיעות גם מטלות שצריך לזכור אותן, התחדשתי בטלפון חכם שבו אוכל לקבוע פגישות ולשים תזכורות. לכל פגישה, כולל יום הולדת, אני מגדירה לעצמי תזכורת. אם צריך מתנה ליום הולדת, אקבע שתי תזכורות – אחת תזכורת לקנות מתנה ואחת תזכורת ליום הודלת. היומן הוא החבר היקר שלי.
 9. סירים – קניתי סירים ומחבתות גדולים יותר. מחבת גדולה מייעלת תהליך הכנת הפנקייקים, לדוגמא.
 10. הוצאת דברים מהבית – אני מוסרת הרבה יותר דברים לתרומות. כל שלושה חודשים (ולא לפחות!) אני מוציאה מהדירה שקית עם דברים שאני לא צריכה ומעבירה לתרומה. במקרה שלי, השכן ארגן לי את האפשרות הזאת קרוב לבית. במסדרון, ליד הדירה, במחסן שלו, אני מכניסה דברים שאני לא צריכה ויש משפחות נזקקות שמגיעות ולוקחות את זה (ולא, אני לא מכירה אותן ואין לי גם צורך בזה).
 11. חינוך ילדים – כמובן שצברתי שיטות לחינוך ילדים, אותן אני חולקת באתר זה. בכל מקרה, אם מחנכים את הראשון נכון, שאר הילדים מתיישרים לפיו.
 12. נקיון שבועי – אני מנקה פעמיים בשבוע: ביום ראשון – אחרי שבת הבית מבולגן (למדתי את זה מהשכנה), וביום חמישי – נקיון אחרי שבוע וכהכנה לשבת. אני מאוד משתדלת לשתף את הבנות בנקיון הבית. שוב, לוקח זמן עד שמרגילים אותן לעשות דברים כמו שצריך – זה דורש מאמץ מצד הורה (+מאמץ של הנקיון 🙂 ). בסוף, זה משתלם. כיום, כל אחד מנקה חדר שהוא בוחר ואני משלימה את החסר. כמובן, עם הגיל אני אדרוש מהן יותר. אבל גם היום, תתפלאו כמה ילדה בת 5 יכולה לעשות: לנקות אבק, לסדר צעצועים, לשטוף ריצפה, למיין כביסה לצבעים (אז נכון, בפעם ראשונה היא תשאל כל רגע "איזה צבע זה?". זה חלק מהעניין, לעמוד בגבורה מול השאלות ולקוות לעתיד ורוד יותר 🙂 ).
 13. תכנון יתר– אני מתכננת הכל ברמה מאוד מפורטת – בילויים בשבת, חופשות – קיטנות, זמן פנוי , שנת לימודים חדשה- חוגים, זמן פנוי שלי ושל ילדים, בילוי בחופשות, בילוי עם בן זוג – הכל בתכנון מראש. למדתי שכדי להנות, כשיש לך ילדים, צריך לתכנן. כשאני נוסעת לחופשה, אני יודעת בדיוק איפה אוכלים, מתי חוזרים למנוחת צהריים ומגוונת את הפעילויות כך שלכולם יהיה מעניין, כולל לי ולבעלי (וכן הילדים יודעים שגם אנחנו צריכים להנות).
 14. כוס שתיה לכל אחד – אנו שותים הרבה ומשתמשים בהרבה כוסות לכך. כל אחד בתורו שולף כוס, ממלא, שותה…ושם על השיש. כך, לקראת סוף היום, יש לי מצבור של כוסות ריקים על השיש. כדי למנוע זאת, מדי פעם אני זוכרת להגדיר כוסות לכול אחד וכך כל אחד שותה רק מהכוס שלו.
 15. יום שישי בבוקר-זה לא זמן לקניות! זה זמן לבילוי זוגי…בלי לשלם למטפלת ולקרוס מעייפות בבילוי לילי.
 16. משקל עודף שלושה -ארבעה ילדים זו לא סיבה להסתובב שמנה. תתפלאו  – הבטן היא בד"כ לא מלידה, היא משומן! גם 3-4 ק"ג האחרונים שצריך להוריד, כך נוכחתי לדעת, משנים את כל התמונה! תגדירו יום, לפחות אחד בשבוע, שבו אתם עושים ספורט האהוב עליכם. תתחילו מיום ותזרמו הלאה! תלכו הרבה ברגל…ואם לא מצליחים – תרשמו לתוכניות הרזיה מאורגנות למינהם (חלי ממן וכד'). רק אל תשארו עצובות עם הגוף שלכן! יש מה לעשות! והכל נתון לשינוי! רק תרצו באמת ותהיו מוכנות לוותר על דברים אחרים בשביל זה!

 

2 מחשבות על “דברים שלמדתי לעשות רק בילד שלישי ורביעי

 1. היי, נהנתי לקרוא. הרבה מהדברים שלך גם אני עושה (יש לי שיטות נוספות..)
  שאלה שמעסיקה אותי, 5 ילדים. הגדול בן ה8.5 עושה שעורים עד 16.30 לפחות (לא בצהרון), ב18 כבר א. ערב ומקלחות. מה שמשאיר לו שעה וחצי. 3 פעמים בשבוע יש לו חוג+הוראה מתקנת. מתי אני יכולה לבקש ממנו עבודות בית??
  (מפנים שולחן וממיינים כביסה בשיגרה. חושבת על קיפול, ושטיפה אני לא יודעת איך מתחילים בכלל)
  אשמח לתשובה

  אהבתי

  1. מאוד מסובך לענות לך. אני אחלק את התשובה שלי לכמה חלקים ואדגים על המשפחה שלי:

   א. אמא לא צריכה לקרוס מנטל הבית. כשאני מרגישה שהעומס עלי גדול מדי, אני מכריחה את כולם לנקות את כל הבית, בלי חשבון – מתחילים לסדר את החדרים שלהם וממשיכים לחדרים אחרים.
   אלו הם ימים "מיוחדים" בהם אני מסבירה לילדים שאני לא משתלטת על הבלגאן (אני מאמינה שלרובנו יש ימים כאלו) והם מנקים איתי, בעיקר "מתוך הזדהות עם אמא".

   ב. בימים רגילים, בשוטף, האחריות על הנקיון של כל הבית היא עדיין שלי, אבל אני דורשת מהם לשמור על סדר ונקיון, כל אחד בחדרו. אני חושבת שזאת אחריות בסיסית. זה לא קל ויותר עבודה בשבילי – להעיר, להתווכח, להראות איפה בדיוק צריך לנקות.

   ג. בחופשים כולם מנקים ביחד את כל הדירה, עם מוסיקה ברקע ובכיף. הן אוהבות את זה.

   ועכשיו לגבי הילד שלך – מצד אחד הילד שלך עמוס מאוד והייתי משאירה לו זמן לעצמו, להיות עם חברים וכדומה, מצד שני, הייתי דורשת ממנו שהחדר שלו יהיה נקי. לא הייתי מכריחה אותו לנקות את כל הדירה. ….אבל בחופשים מביה"ס, כן הייתי רותמת אותו, עם כולם לנקות את כל הדירה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s