איך להרגיל את הילד לקרוא ספרים

אני חושבת שזה מאוד חשוב שילד יאהב לקרוא ספרים.

כילדה, באוקראינה, אני זוכרת שביליתי המון שעות בספריה. קראתי את כל אגדות העמים שהיו קיימות בה. בשבילי זה היה פתח לעולם קסום ומופלא של פיות, דרקונים, באבא יגה וזמי גריניץ' בעל שלושת הראשים. ניווטתי בעולם הזה באמצעות הדמיון שלי.

כמתבגרת, המשכתי לשבת בפארק שבשכונה או להתכרבל בתוך שמיכה, שבקומה השניה של מיטת הקומותיים שלי, והמראתי לעולמות של טרזן, ימי הביניים ומה לא!

כמבוגרת, הבנתי שיש אנשים שלא המריאו לשום מקום … .

למדתי מספרים המון – על אנשים שונים, על סיטואציות והתמודדויות עמן, על סבלנות ועל איפוק.

חשוב לי שהעולם הפנימי של הבנות שלי יהיה עשיר ככל הניתן. חשוב לי שגם הן יוכלו להמריא על כנפי הדמיון.

באמצעות קריאת ספרים, כך אני מאמינה, אפשר לגדל ילדים מאושרים יותר, מסופקים יותר ומתעניינים בכל מה שקורה מסביבם.


ועל העשרת שפת דיבור וכתיבה כבר דיברנו? אני חושבת שאין צורך להרחיב בכך – ילד שקורא, רואים ושומעים זאת.

כשהרופא של הבת שלי אמר "תחלצי נעליים" כדי שתעמוד על המשקל, הוא בעצם אמר "עולם ומלואו" על עצמו ועל הוריו. כיבדתי אותם באותו רגע, בלי שהוא אמר דבר מעבר.


חשוב לזכור, לאותה אמא יכולים להיות ילדים שונים: אחת שמספיקה לה החשיפה לספרים בגן ובבית הספר – היא קוראת מטבעה, אחת – שצריך לעניין אותה, לעודד אותה ולוודא שהיא אכן "תפסה את העיניין", השלישית לא תקרא לעולם (ולא נורא, כל עוד ניסינו, התאמצנו ועשינו הכל כדי שהיא תתעניין).

הפוסט הזה מתייחס לילד מסוג השני – זה שלא מתעניין בקריאת ספרים, … בינתיים. איך אני גורמת לילד כזה להתחיל לקרוא?


קודם כל ההורה צריך להאמין בזה שקריאת ספרים חשובה לילד שלו. אם אתה, כהורה, לא מאמין בזה, אתה לא יכול לגרום למישהו לבצע זאת. זאת קודם כל העבודה שלך עם עצמך!

אחרי שהאמנו שאכן חשוב לנו לקרוא ספרים, אפשר לעשות את מה שעשיתי עם בתי:

  1. בפעם הראשונה, כשהגעתי לספריה העירונית, רציתי לבחור ספר שהיא תאהב. פשוט ניגשתי לאחת האמהות שהחזירה חבילת ספרים באותו רגע ושאלתי אותה – "האם יש לך המלצה לספר לילדה בכיתה X?". פלא ופלא – היא המליצה לי על ספר ולקחתי אותו. כשחזרתי הביתה, שמתי את הספר על המיטה של הבת שלי, בלי לדבר איתה, וכך עשיתי לא פעם אחת, עד שוידאתי שהיא אוהבת לקרוא וזה לא ספר חד פעמי עבורה. דרך אגב, הספר הראשון, שהמליצה לי האשה,  נחל אצלה הצלחה אדירה.אני רוצה להוסיף ולחדד את דברי. אתם מכירים את זה שאנשים כשרוניים לא מתקדמים לשום מקום? אולי כי הם לא יוצרים לעצמם הזדמנויות? גם במקרה של קריאת ספרים צריך ליצור הזדמנויות. האמנתי שהאשה הזאת אכן יכולה להמליץ לי על הספר, בגלל כמות הספרים שהיא החזירה, וגם האמנתי שהבת שלי תקרא את הספר שאביא לה – יצרתי הזדמנות.
  2. הילדים שלי הולכים לישון בשמונה. הסכמתי להאריך את הזמן של כיבוי אורות בתנאי שהן שוכבות במיטה וקוראות ספרים. יצרתי אווירת "קריאת ספרים" בחדר. קניתי מנורות קריאה מתאימות. יצרתי לחץ חיובי. 
  3. לקחתי את כול הבנות שלי לספריה העירונית, למרות התנגדותה של אחת הבנות, וביקשתי לבחור ספרים. לזאת שהתנגדה אמרתי: "את לא חייבת לבחור ספר, אבל את חייבת לבוא". כולן בחרו – גם זאת שהתנגדה. האווירה של הספריה בה ילדים מעמיסים ספרים ועסוקים בקריאה, כנראה השפיעה עליה. הילדים בספריה יצרו לחץ חיובי.
  4. דוגמא אישית – הורים שקוראים ספרים, יש סיכוי גבוה שילדיהם גם יקראו.

בהצלחה!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s