רומא לילדים ולמבוגרים

בתי הגיעה לגיל הבת מצווה. אחרי שבחנו לעומק את המשמעות של ה"בת מצווה" ונשקלו מספר אופציות לחגיגתה, עצרנו על טיול "חווייתי" לכל המשפחה. החוויה הייתה אמורה להיות לימודית ומבגרת. בחרנו לנסוע לרומא – אחד המרכזים ההיסטוריים המרתקים בעולם, בה החלה התפשטותה של האימפריה הרומית, שהשלכותיה על התרבות של ימינו היא גדולה מאוד.

אני חושבת שהרבה אנשים מפתחים ציפיות גבוהות מדי לגבי טיול היסטורי עם ילדים, ולכן לא מצליחים בו, ועוד יותר גרוע – מוותרים. כל ילד קולט מידע בצורה אחרת, אחד יזכור הכל – עד הפרטים, שני – יזכור חלקים קטנים, שלישי (הקטן במשפחה) – יזכור את הגלידה שאכל בפינה. מבחינתי זה בסדר גמור. בד"כ, חוויה לימודית לא משתווה לחוויה בדיסנילנד. ילד הולך ללמוד, הוא צריך להתרכז ולא לכולם זה קל. המטרה של המאמץ הזה היא בסופו של דבר, לגדל ילד שמתעניין בסביבתו. נדרשות מספר חוויות לימודיות, במקביל להתבגרות הפיזית של הילד, כדי להגיע להתעניינות זו (למעטים מהילדים זה קורה באופן טבעי).

מלבד החוויה הלימודית, אני חושבת, חשובה גם, לא פחות, החוויה המשפחתית. כמו שכתבתי בפוסט אחר, משפחה שמבלה יחד, מתגבשת, כמו שמתגבש גדוד בצבא, כשהוא עובר אימונים ביחד. אני מאמינה שכל דבר טוב בחיים, דורש מאמץ – וזה אחד הדברים.

טיול מסוג זה (אצלנו זה היה עם 4 ילדים), דורש תכנון רב. התוכנית הייתה לבלות הרבה בחוץ, אך גם לא לפספס את המוזאונים העיקריים.

בהמשך אחלוק עמכם: את ההכנות שעשיתי לטיול, את פרטי הטיול עצמו ותוך כדי, גם את המסקנות.

Booking

ההכנות – מה זה רומא העתיקה?

התחלתי את ההכנות בהעשרת הידע של הילדים על רומא העתיקה. תוכלו לקרוא על הפעילויות שעשינו בפוסטים הבאים:

פעילות להכרת אלים רומיים – הפעילות הזאת מאוד חשובה כי הילדים יתקלו בפסלים וציורים של אלים רומיים בכל מקום ברומא – בכיכרות, במוזאונים, בפארקים. אם הילדים יכירו את האלים לפני הנסיעה, הם ישמחו להתקל בהם ולזהות אותם.

ספר פעילות Romans Sticker Book – ספר מדבקות. כל עמוד בספר מציג חלק אחר בחיי הרומאים ומשמש כתפאורה להדבקת המדבקות.

ספר פעילות Sticker Romans – ספר מדבקות. בכל עמוד ניתן להלביש דמויות שונות מרומא העתיקה – להתפעל מלבוש נחות של עבדים או לבוש מפואר של סוחרים ועוד.

ניתן לרכוש את הספרים באתר bookdepository:

Romans Sticker Book- Bookdepository

Ancient Roman Sticker Book – Bookdepository

Make Roman Fortress – Bookdepository

ספרים נוספים שעזרו לנו "להיכנס לאווירה":

ספר "רומא כל מה שתמיד רציתם לדעת ולא היה את מי לשאול" של Lonely Planet מיועד לילדים ויש בו הכל מהכל – גם רומא העתיקה וגם רומא מודרנית. נראה שהמחבר בחר פיסות מידע שיכולות לעניין את הילדים.

מדריך-רומא-אין-כניסה-להורים_7UN

ספר "See Inside Ancient Rome" – הזמנתי אותו גם מ-bookrepository . הספר מחולק לנושאים, לדוגמא: הרחוב הרומי, הנמל הרומי, המרחצאות. בכל חלק יש חלונות נפתחים שבהם הילד יכול לגלות פרט נוסף, ובדרך כלל גם מפתיע, על החיים ברומא:

דברים נוספים שאני ממליצה ללמד את הילדים (וגם את עצמכם 🙂 ) לפני ההגעה לרומא, הן:

 1. SPQR – זה קיצור שתראו במקומות שונים, אפילו על מכסה ביוב. מה אומר הקיצור הזה?
 2. איך נראה סמל דבורה של משפחת Barbarini – תוכלו לחפש אותו במקומות שונים ברומא.
 3. איך נראה סמל של אפיפיור (שני מפתחות וכתר) ולמה הוא נראה כמו שהוא נראה….
 4. מה זה שער טיטוס ולמה יהודים מוצגים שם? (תוכלו לראות בפורום רומי)
 5. מי אלו רפאל, מיכאל אנג'לו וברניני?
 6. מה זה אובליסק, מאיפה הגיע (מצרים, רומא) ולשם מה הוא קיים?

הגעה לרומא

הזמנו מונית מראש, מחברת הסעות

Romecabsbooking.

בחרנו בשרות הסעות שיתופי – חלקנו את המונית עם עוד זוג. נציג החברה חיכה לנו בשדה תעופה עם שלט עליו כתוב שם המשפחה שלנו. חיכינו לזוג נוסף כ 15 דקות בשדה התעופה. שילמנו לנהג במקום. התקשרו אלינו מהחברה כדי לוודא שהנהג אסף אותנו ושהכל הולך חלק.

גם בחזרה לשדה התעופה השתמשנו בשירות הסעות של אותה החברה ולא היו שום בעיות.

תכנון המסלול

חיפשתי, ברחבי האינטרנט, מסלול מוכן, המתאים גם לילדים ברומא. תוך כדי השיטוט שלי, מצאתי את האפליקציה הבאה, שפטרה לי את רוב הבעיות: http://www.visitacity.com/. הפיצ'רים המגניבים שגיליתי באפליקציה:

 • ניתן לבחור את המסלול עפ"י מספר הימים בהם אתם נמצאים בעיר היעד
 • מציגה זמן הליכה בין מקום אחד לשני
 • מאפשרת הזמנת מקומות (מוזאונים וכד') ומראה אם הם פתוחים
 • מאפשרת לשנות את המסלול לגמרי – להעביר מקומות באותו יום, או ליום אחר
 • מאפשרת להציג את המסלול באותו היום, במפה או כרשימה
 • מאפשרת לנווט לכתובת יעד
 • מאפשרת להגדיר כמה זמן אתם נמצאים במקום. אם הזנתם זמן אחר מברירת מחדל, האפליקציה מחשבת את המסלול מהתחלה.
 • כשהמשתמש מוסיף מקום משלו, האפליקציה מחשבת את היום בו הכי נוח שתבקרו בו – מבחינת מיקום והזמן, ומציעה להוסיף את המקום לאותו יום.

המסלול

מוזאון הותיקן

אם אתם מחליטים להכנס לשם עם הילדים, צריך לתכנן את המסלול בצורה מושלמת ולדעת בדיוק מה עושים באותו היום.

ההמלצות שלי:

להזמין כרטיסים מראש באינטרנט

להגיע לותיקן במונית, ישר לדלת הכניסה למוזאון – שימו לב, הכניסה למוזאון זאת לא הכניסה למדינת הותיקן. הן נמצאות כ-1 ק"מ אחד מהשניה.

לתכנן את הביקור בתוך המוזאון – המוזאון מורכב בעצם ממספר מוזאונים בנושאים שונים. צריך לדעת מראש, עפ"י המפה של המוזאון – לאיזה חדרים נכנסים ולאיזה "לא". אם נכנסים לחדר המפות עם העגלה, כבר אי אפשר לעשות "אחורה פנה" ולצאת משם. כמות האנשים שם מטורפת וזה יהיה כמו ללכת נגד הזרם של המפל. החל מחדר המפות כבר לא נהננו בכלל – רצינו רק לצאת…ולא יכולנו….היינו צריכים להמשיך ישר, להגיע ליציאה של Sistine Chapel שבה צייר מיכאל אנג'לו את הציור הבריאה המפורסם על התיקרה. הלכנו כל הזמן ישר, ירדנו דרך מדרגות – עם העגלה, בתוך המון האנשים, שאומנם לא נדחפו, אבל עדיין – המון, הגענו ל-Sistine Chapel ומשם שוב ירדנו במדרגות. היציאה מהמוזאון, אליה הגענו, נמצאת בכניסה למדינת הותיקן, ולא בכניסה שנכנסנו בה למוזאון! ראו, הוזהרתם!

בדיעבד, עדיין הייתי נכנסת למוזאון זה, אך הייתי מבקרת בחדרים (יותר נכון – תת מוזאונים) שסימנתי במפה בכתום…ויוצאת מאותה הכניסה בה נכנסתי למוזאון הותיקן.

vatican map

המפה המקורית של מוזאון הותיקן: http://www.museivaticani.va/content/dam/museivaticani/pdf/visita_musei/servizi_visitatori/mappa_musei_vaticani.pdf

אל תתפתו להיכנס הלאה, כי זה מה שתתקלו בו:

Cattle+herd

לפרטים תוכלו להכנס ולראות את הבלוג הבא: Starferrymusings

ודרך אגב, ה-Sistine Chapel לא נראת כך:

The-Creation-of-Adam-Michelangelo-631

אלה יותר כך:

20171012_140324

פארק וילה בורגזה

פארק נפלא לטיול עם ילדים. למזלי – השכלתי לחזור לשם שלוש פעמים. זהו פארק גדול מאוד, עם הרבה כניסות ולכן כדאי להכין את הילדים מראש להליכה מרובה. כדאי גם להצטייד במפה ולתכנן את הפעילות שלכם מראש:

פארק וילה בורגזה – Casina di Raffaello

http://www.casinadiraffaello.it/

902S3169_copia_tn

הורים עם תינוקות ופעוטות, ישמחו לגלות שבאמצע הפארק יש בניין מיוחד, המוקדש כולו להורים עם ילדים. הכניסה לשם היא בחינם. תוכלו למצוא שם ג'ימבורי ושרותים – דבר שלא מובן מאליו ברומא. בנוסף, יש בו חנות מדליקה עם משחקים לילדים:

IMG_0196

המקום יכול לשמש כאתנחתא נעימה באמצע הטיול בפארק.

פארק וילה בורגזה – מוזאון וילה בורגזה

זהו מוזאון שדורש הזמנת כרטיסים מראש. אם תגיעו לשם בצורה ספונטנית – רוב הסיכויים שלא יהיה לכם מקום להיכנס. המוזאון הזה בהחלט שווה את המאמץ של הזמנת כרטיסים מראש.

הגודל שלו מאוד מתאים לטיול עם ילדים. יש בו שתי קומות סה"כ ואפשר לטייל שם רק שעתיים. כעבור שעתיים, כל האנשים מתבקשים לצאת ונכנסת הנגלה הבאה.

הילדים מאוד נהנו לטייל במוזאון הזה, כאן הם פגשו בדוד וגולית, ב-ונרה (אותה אפרודיטה ביוונית) ועוד ועוד. הכל באווירה טובה וללא עומס באנשים.

חשוב להכין את הילדים לביקור במוזאון זה בכלל, ובמוזאונים ברומא בפרט – יש שם הרבה ערום. לפני הביקור, הסברתי לילדים שהרומאים התפאלו מגוף האדם וכשהפסלים או הציירים יצרו את הגוף, הם הדגישו את כל הפרטים שבו. רק כשהגיע הנצרות ,התחילו להסתיר את החלקים הפרטיים, באמצעות העלה :).

קבלו שני טיפים לביקור במוזאון:

– כולם מצטופפים למטה, ליד החנות, בתור לשירותים, כי הם לא יודעים שכאשר יכנסו לתוך המוזאון, עם הנגלה שלהם, הם יוכלו לעלות לקומה ראשונה ולהיכנס לשירותים בלי תור.

– התחילו את הביקור בקומה 2. כל הקבוצות המאורגנות מתחילות מקומה 1. כך תהנו, עוד יותר, מביקור שקט ושלוו.

במוזאון יש גם חנות מזכרות עם פריטים מעניינים. שווה להתעכב שם.

פארק וילה בורגזה -טיול אופניים

ניתן לשכור סוגים שונים של אופניים ולרכב בהם בפארק. גם למשפחה גדולה כמו שלנו, 4 ילדים ו- 2 מבוגרים, נמצאו אופניים מתאימות, ללא בעיה. ילדים גדולים יותר בטוח יהנו. הייתי פחות ממליצה לעשות זאת עם פעוט – אני פחדתי כל הזמן שהאופניים יתהפכו…בגלל המהירות שלהם.

פארק וילה בורגזה -רכיבה על מכוניות מרוץ ופוני, לילדים עד 6

כל מה שצריך ילד הוא לרכב על פוני וחיוך יעלה על פניו. אומנם זה משהו שאפשר לעשות גם בישראל, אבל רציתי לשמח גם את הקטנים שבחבורה, לכן נתתי להם "גם וגם וגם".

כל המתקנים – רכיבה על מכוניות מרוץ, Casina di Rafaello, ורכיבה על פוני, נמצאים במרחק הליכה אחד מהשני.

במקום הסמוך למכוניות מרוץ ניתן גם להשכיר אופניים.

פארק וילה בורגזה -יום צילום, שיטוט וישיבה בבית קפה רומנטי

וילה בורגזה היא מקום מושלם לסט צילומים. אם יש לכם אירוע מיוחד, או אתם רוצים לעשות תמונות יפות למזכרת, תוכלו למצוא כאן אינסוף מקומות מיוחדים להצטלם בהם. אנחנו הבאנו לכאן שק עם בגדים להחלפה וצילמנו את ילדת הבת מצווה שלנו.

ברחבי הוילה בורגזה פזורים בתי קפה רומנטיים ביותר. שתינו קפה ב- La Casina Dell'Orologio והוא היה מושלם. לא יכולה להעיד על טיב האוכל כי לא אכלנו שם …

פארק וילה בורגזה – השכרת סירה

אומנם לא יצא לנו לעשות זאת, אך ראיתי אנשים שטים להנאתם באגם קטן ורומנטי.


בוילה בורגזה יש עוד הרבה פעילויות שניתן לעשות עם ילדים: לבקר בגן חיות, לראות סרטים ועוד. תהנו!

קולוסאום והפורום הרומי (Roman Forum)

קולוסאום זהו מקום בו, ברומא העתיקה, נלחמו גלדיאטורים בחיות, או בגלדיאטורים אחרים.

הפורום הרומי זהו מקום מרכזי, ברומא העתיקה, בו שכנו בנייני ממשל רומי, חנויות מסחר, והוא שימש כמקום מפגש חברתי לרומאים.

שני המקומות נמצאים סמוך אחד אל השני, אך עם שתי כניסות נפרדות. כרטיס כניסה לשני המקומות הוא משותף, ולא ניתן לקנות כרטיסים נפרדים.

טיפ! לקולוסאום משתרך תור ארוך. כדי לעקוף את התור, כדאי להזמין כרטיסים מראש באינטרנט. אם אתם באים עם ילדים, יש סיכוי שיתנו לכם להיכנס ללא המתנה בתור.

אם הגעתם, ולא הזמנתם כרטיסים, תלכו לקנות כרטיס בכניסה בפורום רומי (ולא בקולוסאום). התור שם קצרצר.

לא נכנסנו לקולוסאום כי היינו עייפים אחרי הפורום הרומי.

בפורום רומי קשה, אבל אפשרי, לטייל עם עגלה. אם אפשר להשתמש במנשא – עדיף.

כדי להנות מהביקור בשתי המקומות האלו בפרט, וברומא בכלל, כדאי לכם להצטייד גם במדריך של חברת Archeolibri לרומא. המדריך מחיה, באמצאות דפים חופפים, את הרומא העתיקה. דף אחד מראה, לדוגמא, את הקולוסאום בן ימינו, והדף השני, שמכסה את הדף הראשון, ממחיש איך הקולוסאום נראה בעת העתיקה. השיטה הזאת יעילה מאוד להמחשת היסטוריה לילדים, שלא מבינים "מה לעשות עם ערמת האבנים האלו" שהם רואים בכל מקום.

ככה נראה הספר ברוסית (יש גם באנגלית):

כך נראה פורום אימפריאלי היום:

כך נראה פורום אימפריאלי לפני שנים רבות:

אני קניתי את המדריך ברומא עצמה, במרכז מידע שנמצא מעבר לכביש ומול הכניסה לפורום רומי.

בפורום רומי בחרנו ללכת ישירות לשער הניצחון על יהודים שבנה טיטוס. השער הרשים מאוד את הילדים שהופתעו מהחשיבות של היהודים באימפריה הרומית. הצטלמנו כל המשפחה כמנצחים מתחת לשער.

הכנסיות והכיכרות

מה שיפה ברומא הוא שאתה יכול פשוט לטייל בחוץ ולהנות מהכיכרות, הבתים, והכנסיות שאתה רואה מסביב. אני מאוד אוהבת ערים שאפשר להנות בהן בהליכה.

הרבה מהכיכרות המדהימות שתראו, עיצב הפסל והצייר המפורסם ברניני.

בנוסף, יש המון כנסיות יפהפיות ברומא. תוכלו להתרכז ברשימה הבאה, שמפורטת כאן.

St. Peter’s Basilica

San Lorenzo Fuori le Mura

San Giovanni in Laterano

Santa Maria in Trastevere

Santa Maria Sopra Minerva

Basilica of Santa Maria del Popolo

The Basilica of San Clemente

Santa Cecilia in Trastevere

The Pantheon
Basilica di Sant’Agostino

אזור Monti

אנחנו גרנו באזור Monti. זהו אזור מקסים ורומנטי, עם רחובות צרים מרוצפים אבנים עתיקות ושיחים שמטפסים על הבניינים ואח"כ נופלים מחוטי חשמל שנמתחים בין בניינים אלו. מומלץ לבקר שם!

תחבורה

התניידנו ברומא במטרו בלבד. מי שמגיע עם עגלה, קחו בחשבון שכמעט ואין מעליות במטרו ברחבי רומא. רק במטרו אספניה הייתה מעלית…איטית מאוד…

בחרנו להתנייד במטרו כי בן אדם מקומי אמר לנו שהאוטובוסים מלאים באנשים עומדים והנסיעה בהם ארוכה.

מפה שתקל עליכם בהתניידות ברומא, מאתר i.pinimg.com:

קניות

אני נגד קניות ברומא, אבל אם חפצה נפשכן בכך – כדאי להגיע לרחוב Via Del Corso בה נמצאים רוב המותגים כמו Zara ו- Gap.

אם אתם רוצים לקנות ממש בזול ולא מפחדים שיגנבו לכם ארנק, תוכלו לנסוע לתחנה מרכזית של רומא, Termini, ולהסתובב שם בין החנויות.

שעות פעילות – המלצות

כשמגיעים לרומא כדאי לקחת בחשבון את העובדות הבאות:

ותיקן – כדאי לבקר שם באמצע שבוע, כשאין שם עומס מבקרים. הימים המומלצים הם: ג, ד, ה.

מוזאונים – מוזאונים רבים סגורים בימי שני.

הכנסיות – חלק מהכנסיות פתוחות ממוקדם בבוקר וחלק מ 9:30. חלקן גם נסגרות לצהריים. תוכלו לראות פרטים נוספים כאן.

אוכל

אנחנו בחרנו לאכול במקומות שהציעו גם אוכל ללא גלוטן. מכיוון שגרנו באזור מונטי, רוב המקומות שאכלנו בהם היו באזור זה וכך נהננו מאוכל לא יקר וביקור במקומות לא מתויירים. בכל מקרה, האוכל היה טעים בכל מקום שהגענו אליו. תוכלו לראות פרטים נוספים בקישור הבא:

רומא ללא גלוטן…תאמינו לי – עדיף לכם "ללא"

4 מחשבות על “רומא לילדים ולמבוגרים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s