שיטת מונטסורי על קצה המזלג – גיל 0-6

הרגשתם אי פעם שהחיים כאילו זרקו לכם את חלקי הפאזל ואתם לאט לאט הרכבתם אותם לבד וקיבלתם תמונה מלאה בנושא כלשהו? זה מה שקרה לי לא מזמן ….

זה התחיל מכך שלקחתי את תמר, בת ה-3, לקלינאית תקשורת ועקבתי אחרי האופן בו היא עובדת עם הילדה העקשנית שלי. הילדה שלי סירבה לשחק במשחקי הקופסא או לאסוף אחריה את הצעצועים, אך הקלינאית המשיכה בשלה … השיטות שלה, שהיו מצד אחד פשוטות, אך מצד שני מתוחכמות עד מאוד, הדהימו אותי. אני צפיתי ולמדתי.

בנוסף, באותה התקופה, ביקרתי אצל החברה שלי ששלחה את הילד שלה לבית הספר שפועל בשיטת מונטסורי. "זה לא מה שאת חושבת", ענתה לי כתגובה למבט המזלזל שלי. "הם לא עוסקים רק באומנות", המשיכה ("ובטבע", השלמתי לעצמי) "…אם תבדקי איזה אנשים גדלו בשיטה זו, תגלי בינהם גם את מייסד האמזון" (ועוד שמות שהיא נקבה ואני לא זוכרת כרגע). תוך כדי השיחה היא ציינה כמה עקרונות בסיסיים של השיטה הזו: "אם היית רואה איך הילדים, בבית הספר המונטסורי, ניגשים למדף, בוחרים את המשחק שרוצים, משחקים ואחר כך מחזירים אותו למקום, לא היית מאמינה שזה יכול לקרות…" "…הנה, תראי… הוצאתי מהבית את כל הצעצועים מפלסטיק. רוב המשחקים צריכים להיות עשויים מחומרים טבעיים, כמו עץ." " …. השיטה מדברת גם על סידור צעצועים עבור הילד, … בעצם מדובר על סידור כל הבית בצורה נכונה עבור הילד." מי היה מאמין שכל השיחה הזאת, שהתבררה, מאוחר יותר, ככל כך חשובה עבור ההתפתחות של בתי, תתחיל מזה שהחמאתי לחברה שלי על סידור חדש של פינת האוכל שלה.

אחרי שקראתי את הספר " The Montessori Toddler" עליו המליצה לי החברה, פתאום התחברו לי שני דברים שכביכול לא היה בינהם קשר – עקרונות השיטה והאופן (המדהים) שבו עבדה הקלינאית עם הילדה שלי ….שאלתי את עצמי "האם הקלינאית, שהשתמשה בשיטות מונטסוריות, השתמשה בהן במודע?" .

…. "מה שבטוח", בזכות שתיהן, הקלינאית והחברה, הגעתי מוכנה לתקופת "הקורונה". לאט לאט, הטמעתי בבית את העקרונות של החינוך המונטסורי, שרובן נראו לי הכי טבעיות שבעולם. השיפור בהתפתחות הילדה שלי היה ענק ונראה לעין.

במקביל, העירייה בעיר שלי הכריזה על "הפיכת הגנים בעיר למונטסוריים". מה טוב…

אז תגידו, "הקלינאית", "החברה" ו-"העירייה" – האם זה לא פאזל שהורכב לשלם?!


בהמשך אפרט את העקרונות של שיטת המונטסורי, על קצה המזלג, ואיך אני מטמיע אותן בביתי.

בחירת משחקים לילד

לפי שיטת המונטסורי צריך לפתח את הילד במספר תחומים במקביל: שפה, חשבון, פעילויות יום יום, תאום יד-עין, אומנות, מוזיקה. המשחקים צריכים, בהתאם, לכסות, לכל הפחות, את התחומים האלו, לדוגמא:

תאום יד-עין – השחלת חרוזים

מוזיקה

המשחק צריך להיות יעודי לתחום ולא "לטפל" בכל התחומים במקביל ובכך ליצור "רעש" בלתי רצוי עבור הילד.

השיטה דוגלת גם ביצירת משחקים מחומרים שיש לנו בבית , כמו החילזון שבהמשך שיצרתי מגליל נייר טואלט וממדבקות צבעוניות (ויעודי ללימוד חשבון). יש הרבה רעיונות באינסטגרם Montessori #

דוגמאות נוספות למשחקים שאפשר ליצור בבית: לעשות חור בקופסת נעליים ולתת לילד לזרוק לשם מטבעות, להשתמש בפסטה כבחרוזים ולעשות שרשרת, לאסוף קופסאות שונות, ארנקים ולתת לו להתאמן בלפתוח ולסגור אותם. (הילדה שלי אוהבת לפתוח ולסגור את הריצ'רץ' של המעיל ואת האבזם של החגורה)

המשחק צריך להיות בעל התחלה וסוף כדי שהילד ירגיש שהוא "השיג את המטרה". אם חסרים חלקים למשחק, הוא לא יוצב במדף המשחקים.

פעילויות יום יום הם גם משחקים עבור הילד. אני נותנת לבתי לעשות כמעט הכל במטבח (כולל לחתוך פטריות עם סכין אמיתית ולהפוך שניצלים במחבת), למיין כביסה, לטאטא, לשטוף חלונות. אלו פעילויות שהיא הכי אוהבת ואני רואה איך הן מעלות לה את הבטחון העצמי.

סידור המשחקים

המשחקים צריכים להיות מונגשים בגובה העיניים של הילד כדי שהילד יוכל לגשת למדף, לבחור את המשחק ואחר כך להחזיר אותו למקומו.

הם צריכים להיות מסודרים בצורה נעימה לעין ומזמינה.

כמות המשחקים צריכה להיות כזאת שהילד יוכל להתמודד עמה.

* עדכון 3.2.21 – הסידור צריך להיות הרבה יותר מרווח מאשר בתמונה. כל מדף צריך להיות מוקדש לתחום אחר, לדוגמא – סנסורי (להרגיש, להריח), חשבון, פעילויות יום יום (למזוג מים מקנקן). אפשר לסדר את הבית כך שיהיו אזורים – אזור אומנות עם שולחן וצבעים, אזור קריאה על פינת ישיבה וספרים (כמות מוגבלת), חשבון על המזנון בסלון.

סידור "ברוח מונטסורית" אצלי בבית:

עקרונות המשחק

לתת לו לבחור פעילויות שהם לא מדי קשות – כדי שלא יוותר, ולא מדי קלות כדי שיהיה מאתגר.

לדוגמא – כשהלכתי לקנות לבתי את הפאזל הראשון שלה, בחרתי לה פאזל "הדרגתי" – זהו פאזל שמתחיל מהרכבת "נסיכה יפהפיה נרדמת" משלושה חלקים וממשיך לנסיכות אחרות – בת הים, סינדרלה, שלגיה, המורכבות מ- 6, 9, 12 חלקים בהתאמה.

בפעם הראשונה, הבאתי לבתי, תמר, להרכיב רק את שלושת החלקים של היפהפיה הנרדמת. היא התקשתה, אך הצליחה וזאת הייתה הצלחה מסחררת. היא רצתה להמשיך ולהתנסות בפאזלים המורכבים יותר.

חשוב שהילד יחווה את ההצלחה הזאת בפעם הראשונה, אחרת יוותר ולא ירצה להמשיך ולהתנסות במשחק בפעמים הבאות.

(יש לציין שלפני השימוש בשיטה הזו, תמר לא הסכימה אפילו לשמוע את המילה "פאזל". זה היה מכניס אותה לחרדה, כנראה בגלל הכשלונות שהיא חוותה בגן)

אותו דבר עשיתי עם לוטו. לא הבאתי את כל משחק "האוניברסיטה" (עם המון דפים וקלפים) לבתי כדי שלא תתבלבל. הכנתי מראש רק דף משחק אחד ואת הקלפים שלו. גם הגשתי את המשחק בהדרגתיות, לדוגמא – הצעתי לה בהתחלה, שלושה קלפים בלבד וכיוונתי לתשובה. מהר מאוד היא כבר למדה להתאים את כל הקלפים ולא הייתה צריכה את עזרתי בכלל.

לתת לילד להוביל.

אפשרתי לתמר לבחור את המשחק שהיא רוצה מהמדף ולשחק בו בקצב שלה. צפיתי מהצד איך היא מתמודדת עם האתגר והתערבתי רק כשהרגשתי שיש צורך בכך או שהיא באמת לא מצליחה והופכת להיות מתוסכלת.

לאפשר לילד לחקור את הסביבה.

כשאני יוצאת לגינת הבניין עם הילדה שלי, אני מקבלת את התפקיד של "צופה מהצד". אני מאפשרת לה לטפס על גדרות ועצים, לחקור את השיחים ומה מסתתר בתוכם, לחפש חלזונות… הסקרנות שלה לא מפסיקה להפתיע אותי.

אני עוצרת אותה רק כשהיא יכולה לפגוע בעצמה או באחרים.

לתת לילד לעסוק בפעילות כמה שהוא רוצה ולאפשר לו (ואף לעודד אותו) לחזור עליה.

לדוגמא, תמר יכלה לשלוף את קופסת הפאזל "נסיכות" מספר פעמים ביום וכך במשך חודש. היא עשתה זאת שוב ושוב עד שלמדה להרכיב אותו בצורה מושלמת ומהירה, ואז הפסיקה להתעניין בו בכלל ועברה לפאזל שאיתגר אותה יותר.

אפשרתי לה לחזור על הרכבת הפאזל הזה ולא עצרתי אותה.

סיום משחק והחזרתו למדף

כשאני מסיימת משימה או משחק עם תמר, אני אומרת "סיימנו" ואנחנו אוספים ומחזירים את המשחק למקום שלו על המדף. זה מדגיש לה שיש התחלה, אמצע וסוף לכל פעילות, ומשדר רוגע.

התחלתי להרגיל אותה לאט לאט, כשבהתחלה את רוב המשחק אני סידרתי ותמר רק חלק קטן ממנו.

לא תמיד היא רוצה לשים את הצעצועים במקום, (כמו שלי אין תמיד מצב רוח לבשל). אם זה קורה, אני שואלת אותה: "את רוצה שאני אסדר?". בפעמים הבאות היא כן מסדרת לבד, אך לא בפעם "הזאת".

חזרה אחרינו – הילד חוזר אחרי כל מה שאנחנו עושים.

כשאני נמצאת עם בתי בנדנדות, והיא לא מצליחה לטפס על סולם או חבלים, אני מסבירה לה לאן היא צריכה לשים את הרגל כדי להצליח ולא מרימה אותה למדרגה הבאה כדי להקל עליה. אני לא עושה דברים במקומה, אלה מראה לה "איך" לעשות אותם והיא חוזרת אחרי.


יש עוד הרבה מרכיבים בשיטת מונטיסורי, חלקם אני עדיין לא יישמתי בעצמי, אך יישום של חלק קטן ממנה גרם לשינוי גדול מאוד בבית שלנו, לכן אני ממליצה עליה מאוד.

אם תרצו להרחיב בנושא השיטה הזו, תוכלו להוריד את הספר הדיגיטלי "The Montessori Toddler" באפליקציית Audible של אמזון (ספר ראשון חינם).

2 מחשבות על “שיטת מונטסורי על קצה המזלג – גיל 0-6

 1. היי,
  הייתי רוצה לדעת על איזה קלינאית תקשורת מדובר, אני מחפשת לבת שלי קלינאית תקשורת שמשתמשת בכלים מונטסורים.

  אהבתי

  1. לקלינאית שלנו קוראים שיר. בתי הייתה בת 3 כשהחלה טיפול אצלה. היא עובדת בקרית אונו, מטעם כללית, כתובת:

    הדרור 1 (פינת הזמיר), קרית אונו
   מתנס הארי סטיל

   טלפון: 03-7402209
   חשוב להדגיש שהיא לא עברה הכשרה של קורס מונטסורי. היא פשוט בעלת אינטליגנציה רגשית מאוד גבוהה ויודעת, מצד אחד, לעניין את הילד ולא לוותר לו, ומצד שני, ניגשת אליו בקצב שלו ובסבלנות. לא פשוט בכלל.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s