פעילות המשך: יבשת אפריקה

באמצעות פעילות זו, הילדים יכירו את יבשת אפריקה ואת האירועים הקשורים אליה (בעיקר אירועים שקשורים לגורלו של העם היהודי).

פעילויות נוספות שהעברתי בנושא:

פעילות הכרות עם יבשות העולם,

פעילות המשך- יבשת אסיה,

פעילות המשך- יבשת אנטארקטיקה,

פעילות המשך – יבשת אירופה,

פעילות המשך – יבשת אמריקה צפונית

חייבת לציין, שכבר אחרי הפעילות הראשונה, מסוג זה, שהעברתי לילדיי, הסקתי מסקנה שעדיף להפריד בין הילדים ולהעביר את הפעילות לכל אחד בנפרד – זאת בגלל הפרשי גילאים (אצלי: 7, 10, 14) והבדלים בחומר המעניין אותם. כשהפרדתי בין הבנות שלי, נאלצתי להעביר כל פעילות שלוש פעמים, אך כולנו נהננו הרבה יותר.

אביזרים

קופסה מעניינת (מעץ או מקושטת) עם מכסה

גלובוס כדור הארץ או מפה

אביזרים הקשורים לאפריקה בתוך הקופסא

צעצוע ג'ירף – מסמל את החיות שיש בספארי בקניה או זימבבואה.

קסילופון ותמונת דרבוקה אפריקאית – מסמל כלי נגינה אפריקאים. ציטוט מויקיפדיה:

"המוזיקה באפריקה כוללת מערך נרחב של כלים. הכלים האפריקאיים כוללים מגוון תופים, כלי הקשה חלולים מעץ, רעשנים, אגוגואים (פעמונים כפולים), סוגי נבל שונים וכלי פריטה דמויי נבל, כינורות, סוגי קסילופונים שונים ולמלופונים. בנוסף, קיימים סוגי כלי נשיפה שונים כמו חלילים וחצוצרות ולעיתים נעשה שימוש בכלי פריטה דמויי עוד אשר מלווים את הנגינה באזורים מסוימים.

תמונה של נהר נילוס – נהר נילוס הוא אחד הנהרות הגדולים בעולם ולאורכו התפתחו הערים הגדולות של מצרים. הוא עובר דרך אוגנדה, קניה, קונגו, אתיופיה, סודן.

אמו של משה רבנו החביאה אותו בתיבת גומא על הנילוס והשאירה את אחותו, מרים, להשגיח עליו. בת פרעה שבאה להתרחץ שם, משה אותו מהנהר.

כובע פיראטים מתחפושת ותמונת פיראטים של סומליה – בסומליה להיות פיראט זו עבודה. הם משתלטים על הסירות שעוברים ליד החופים של סומליה, לוקחים את האנשים שבסירה כבני ערובה ומבקשים עבורם כופר.

"אבן יקרה" (יהלום) בשקית – לספר על מכרות יהלומים בנמיביה וקונגו, לדוגמא.

תמונת נלסון מנדלה (מדינת דרום אפריקה) – הולנד ובריטניה שלטו על מדינת דרום אפריקה. (לכן שם מדברים באנגלית). בזמן הזה לא היה שוויון בין שחורים ולבנים. השחורים לא הורשו להיכנס לערים או ללמוד בבתי הספר והועבדו במכרות. נלסון מנדלה היה מנהיג שלהם. הוא נכלא בזמן הפגנה, אך אחר כך, כעבור שנים, שוחרר והושג שוויון בין שחורים ולבנים.

תמונת נופים מאוגנדה – "אתן הייתן יכולות לחיות במקום הזה, במקום בישראל!". זהו מקום בו הרצל הציע להקים את מדינת ישראל והקונגרס היהודי העולמי התנגד. הייתה משלחת יהודים שיצאה למקום כדי לראות וללמוד את התנאים.

לספר למה בחרו להקים את מדינת היהודים דווקא במדינת ישראל.

תמונת האדם הקדמון – התפשט מאפריקה, דרך ישראל וספרד, לאירופה

תמונת עצי באובב baobab ועצי acacia – העצים גדלים בעיקר במדגסקר – אי מבודד עם חיות הכי מיוחדות בעולם.

תמונה של יוני נתניהו, אח של ביבי – אוגנדה- פרטים על מבצע אנטבה, מ"ויקיפדיה":

"ב-27 יוני 1976, מטוס אייר פראנס ובו 248 נוסעים, נחטף על ידי אנשי 'החזית העממית לשחרור פלסטין' ו'תאי המהפכה הגרמנית'. המטוס הוטס לאנטבה, ליד קמפלה, בירת אוגנדה, באפריקה. זמן קצר לאחר הנחיתה, כל הנוסעים הלא ישראלים והלא יהודים, למעט אזרח צרפתי אחד, שוחררו – והנוסעים היהודים עתידים היו להיהרג אם ממשלת ישראל לא תיענה לדרישות החוטפים לשחרר אסירים המוחזקים על ידה.
בעקבות התביעות המאיימות והמשפילות של החוטפים, ממשלת ישראל החליטה לפעול ולא להכנע לדרישות המחבלים. מבצע ההצלה תוכנן בחיפזון רב ועם הרבה תפילה להצלחתו. צה"ל, שפעל לפי מידע מודיעיני שסופק לו על ידי המוסד, תיכנן את פרטי משימת ההצלה והלוגיסטיקה וסא"ל יונתן נתניהו, איש סיירת מטכ"ל, מונע כמפקדה.
המבצע נערך בליל ה-4 ביולי 1976. מטוסי תובלה ישראלים מסוג 'הרקולס' נשאו 100 חיילי קומנדו וציוד טסו למעלה מ-2,500 ק"מ לאוגנדה להתמודד עם הבלתי ידוע, בתקווה שיהיו מסוגלים להציל את אחיהם היהודים הנמצאים בסכנה. המבצע נמשך כמו סרט – 90 דקות, ו-102 בני ערובה שוחררו. 5 חיילי קומנדו ישראלים נפצעו ואחד נהרג – מפקד המבצע, יוני. כל החוטפים, 3 בני ערובה וכ-45 חיילים אוגנדים נהרגו, וגם 30 מטוסי 'מיג' מתוצרת ברית המועצות הושמדו."

העשרה נוספת:

צפון אפריקה (מדינות ערביות) – בצפון אפריקה נמצאות המדינות הערביות כמו מרוקו, לוב, אלג'יר ומצרים. למדינות אלו סולקו יהודים מספרד. אחר כך יהודים אלו הועלו לישראל. ביקשתי מהבנות להיזכר למי מהן יש חברות שהסבים או הסבתות שלהן הגיעו ממדינות אלו.

אתיופיהמבצע משה ומבצע שלמה – העברת העולים דרך סודן.

אופן המשחק

הצגת אפריקה

אימרו לילד שהיום נדבר על יבשת אפריקה.

בקשו ממנו למצוא בגלובוס את ישראל והסבירו שכאן מתחילה אפריקה. דייקו – אם עומדים באילת ומסתכלים לעבר ים סוף, נראה את יבשת אפריקה מצד ימין (מצרים) ואת יבשת אסיה (אירואסיה), מצד שמאל. מרגש.

עברו עם האצבע על הגלובוס והראו את גבולות אפריקה. בקשו מהילד לעבור על הגבולות גם.

עבודה עם הקופסא

בקשו מהילד להכניס את היד לקופסת היבשת ולשלוף משם, בלי להציץ, פריט הקשור באפריקה.

חפשו בגלובוס, ביחד עם הילד, את המדינה אליה שייך הפריט והסבירו לו עליו ואת הקשר שלו למדינה.

פעילות המשך – יבשת אסיה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s